Svadby

TRENDY SVADBA A FOTKY “AKO Z PINTERESTU”

Všetci to dobre poznáme… Mnohí z Vás si pri plánovaní svadby ukladajú rôzne svadobné fotografie, na ktoré ste natrafili na instagrame či pintereste počas hľadania inšpirácie na svadobné fotenie. Krásne páry v panenskej prírode, ľahké šaty, kvety vo vlasoch, emocia v očiach, úsmev na perách, tlmené farby, zapadajúce slnko a vietor vo vlasoch. To sa mnohým z nás páči, no nie? No v tom prichádza deň D a realizácia Vášho veľkého dňa a zrazu je realita niekde úplne inde, ako fotky uložené vo vašej “inšpiračnej zložke”. Šaty sú korzetové, kytica látková, obrad na úrade a fotenie v parku pri fontáne. A tu prichádza otázka: Prečo? Prečo sa vačšina nakoniec prikloní ku “standardu” a neurobí si svadbu ako z katalogu? Často sa to ospravedlňuje obmedzeným rozpočtom a nedostatkom financií. Avšak krása a štýl svadby nezáleží len od financií. Štýlová  svadba Vás môže výjsť rovnako, ako klasická, ba dokonca možno aj menej. O čo sú ľahké šaty drahšie ako tie veľké? O čo je drahšie ísť namiesto parku do lesa?

 

Vo veľkej miere je to samozrejme aj zásluha nás – fotografov, ale nemôžeme byť v tom sami. Fotíme to, čo vidíme, zachytávame reálne emocie a páry, ktoré síce vieme našou prácou mierne ovplyvniť, ale vo veľkej miere je to práve o Vás.

Svadba je spoločenská udalosť, ktorá rovnako ako všetko ostatné podlieha trendom. Tak, ako sa mení štýl obliekania, architektúry, stravovania, líčenia… nemalo by to byť inak ani pri udalosti ako je svadba. Nejdem Vás presviedčať o tom, že to čo je teraz “cool” bude aj o 10 rokov, lebo to Vám naozaj neviem zaručiť ani ja, ani nikto iný. Chcem Vám len povedať a informovať Vás o tom, čo je IN práve teraz a práve pre mňa. Čiže je to veľmi subjektívny názor mňa a ľudí s podobným vkusom, čím samozrejme nechcem nijak uraziť Vás ostatných.

V prvom rade chcem ale povedať, že nechcem nikomu vnucovať niečo, čo nieje jeho “šálka kávy”. Samozrejme sme ľudia, sme rôzni a každému sa páči niečo iné. Ak máte radi tradičné slovenské svadby s mierne zastaralými “pravidlami”, nieje na tom samozrejme nič zlé, ale asi tento článok nieje pre Vás. Skôr by som chcela apelovať na ľudí, ktorým sa tieto veci páčia, ale akosi to nevedia aplikovať aj v praxi.

“Mne sa veľmi páčia také tie ľahké šaty, ale nakoniec mám takéto…”

Keby som dostala euro za každý krát, ked som od nevesty počula podobnú vetu, mala by som……ehm no minimálne na dobrú večeru :)))
Ale naopak, ešte sa mi nestalo ani raz, že by nevesta ľutovala, že si nedala tortové veľké šaty, ale zvolila si také ako chcela  a aké sa jej páčili na fotkách. Ešte som nestretla pár, ktorý by ľutoval, že si spravil svadbu takú, akú chcel, že neriešil zaužívané konvencie a názory iných.

OBLEČENIE

Nevesta: Korzetové veľké šaty + závoj
Ženích: tmvý oblek s kravatou a slušnými topánkami :)
Taká tá slovenská svadobná klasika no nie?
Vačšinou si to ľudia zastávajú tým, že chcú byť princezné, že chcú mať raz v živote krásne veľké šaty, že to tak “má byť”, že na to nemajú postavu, že sa im to nebude hodiť, že maminka, že starká…..
Verte mi, že v roku 2019 už nikoho neohúrite veľkými šatami a čiernym oblekom . Lebo to je práve to, čo od Vás každý čaká. Je to to, na čo sú všetci zvyknutí a čo vidia na každej druhej svadbe. Samozrejme, že budete “najkrajšia nevestička” pre Vášho ženicha, rodinu a aj kamarátov. Ale to by ste predsa boli v čomkoľvek :)

Je to Vaša svadba a je len a len na Vás, ako si ju spravíte. Môžete byť rovnako krásny, ako tie páry z internetu. Rovnako šýlový a je úpne jedno akú máte postavu. Vhodné  a štýlové šaty sa dajú vybrať na akúkoľvek postavu, či už ste štíhli, alebo pri sebe, vysoký, alebo nízky… Je chyba myslieť si, že korzetové šaty s veľkou sukňou sú univerzálne riešenie pre všetkych. Nieje to tak.

Čo sa týka ľahkých vintage/boho šiat, je veľký mýtus, že budu obyčajné. Tieto šaty vedia byť veľmi krásne, kratívne a určite v nich nemusíte vyzerať ako v nočnej košeli, alebo ako v plážových šatách. Vedia zaujať krásnymi čipkami, materiálom, strihom, vedia byť veľmi zaujímavé a inovatívne…čo je niekedy oveľa viac ako len “veľká sukna”.

Taktiež outfit ženicha nemusí byť ako na pohreb. Hrajte sa s farbami, oblek môže byť modrý, sivý, hnedý, využite motýlika, dajte si traky, pridajte klobúk/ kabát….Pozrite sa, čo sa Vám páčilo na zahraničných fotkách a nebojte sa využiť to aj na tých Vašich :)

MIESTO FOTENIA

Veľmi dôležitý faktor, ktorí mnohí z Vás podceňujú. Vráťme sa k tej “panenskej prírode”, ktorú som spomínala v úvode článku. Slovensko je krásna krajina. Máme tu krásnu prírodu, množstvo lesov, jazier, potokov, výhľadov…Všetko čo sa dá perfektne využiť na fotky, nekonečné množstvo možností k čomu ked sa pridá dobré svetlo a šikovný fotograf, vie vzniknúť krásny výsledok. A vy sa naozaj chcete fotiť v parku pri fontáne? Prečo? Ale to sme už asi zase pri tých princeznách čo… :)))

Je síce pravda, že u nás v Bratislave je tých prírodných možností menej, ale určite sa dá aj tu v okolí nájsť lepšia varianta. Niekedy naozaj stačí obyčajné pole, les, či vinič, čokoľvek, kde sa vieme spoločne “vyblázniť”. Ale ak Vám na fotkách záleži viac, nieje problém si za pekným miestom aj pricestovať. Len treba chcieť.

STOP PREŽITKOM

“Odfotíš nás ako vykúkame z poza stromu?”
“Mám taký nápad na fotku, že ja si klaknem a akože ju žiadam o ruku…”
“Mám na fotenie aj taký čipkovaný dáždnik zo salonu a vejár”

“Priniesli sme na fotenie aj šampanské…”

Tak tymito nápadmi nepotešíte asi žiadneho moderného svadobného fotografa. Minimálne si všimnite, ako nenápadne prevráti očami :D Zabudnite prosím v mene nás všetkých na všetky tieto 10 rokov staré nápady, ktoré ste videli možno ešte na fotkách Vašich rodičov. Nieje to ani originálne a podľa môjho zázoru ani efektné. Určite je skvelé ked ste kretívni a prinesiete na fotenie svoje vlastné nápady. Ale skúste ísť prosím viac s dobou, vyššie spomenuté veci sú veľmi strojené, zastaralé a na fotkách nepôsobia vôbec prirodzene, navyše zabíjajú emociu a nadčasovosť, ktorú sa snažíme vytvoriť. Má to byť hlavne o Vás, ale ak chcete využiť nejaké rekvizity, určite nič nepokazíte napr svetielkami, lampášom, dekou, balonmi, dymovnicami, alebo prskavkami. Tieto veci sú momentálne veľmi trendy, ale vítané je aj čokoľvek iné ORIGINÁLNE, čo je Vám blízke.

FOTENIE MIMO SVADOBNÉHO DŇA

Ak chcete mať dokonalé fotky bez zábran a stresu, určite je vhodné zvoliť si fotenie svadobných portrétov až po svadbe. Okrem toho, že máte na fotenie oveľa viac času, menej stresu a možnosť fotiť počas zlatej hodinky, má to aj dalšie výhody. Ako som vyššie spomínala, za pekným  miestom si treba niekedy aj vycestovať a to počas svadobného dňa vačšinou nieje možné kvoli obmedzenému času. Taktiež môžete bez výčitiek  a pochybností realizovať všetky bláznivé nápady Vášho fotografa a nemusíte rozmýšlať nad tým, či si žašpiníte šaty a topánky, pokazíte účes, alebo rozmažete make-up. Lebo ved už  predsa “o nič nejde” :) Pokojne sa môžete už vyšplhať na skalu, ohádzať bahnom alebo hodiť do vody.